UBB a lansat o nouă specializare unică în România

Educaţie UBB

Universitatea Babeş-Bolyai va pune la dispoziţia studenţiilor în anul universitar 2015-2016 o nouă specializare numită „Leadership în sectorul public” predată în limba engleză, aceasta fiind singura din ţară.

Atât studenţii români cât şi cei străini vor beneficia de cea mai recentă specializare, în urma căreia vor deveni funcţionari europeni în cadrul instituţiilor din Uniunea Europeană. Specializarea va putea fi studiată la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării.

“Un funcţionar pregătit în România poate să facă faţă exigenţelor de la nivelul instituţiilor europene. Ne-am dat seama că România are nevoie să meargă pe piaţa de muncă europeană cu specialişti pregătiţi în limba engleză !”

a declarat Ion Aurel Pop, rectorul Universităţii Babeş-Bolyai.

Pe lângă leadership, o să mai existe încă trei specializări la nivel de licenţă, dintre care două cu predare în limba germană şi anume „Geografia turismului” şi „Administrarea afacerilor”. Pentru anul viitor, Universitatea va scoate la concurs aproximativ 4.840 de locuri bugetate.

Larisa Bîldea  / Sursa Fotografiei: fspac.ubbcluj.ro