Tradiţii, valori şi perspective în Ştiintele Educaţiei

Din oraş Educaţie

Cea de-a IV-a ediţie a Simpozionului Internaţional „Tradiţii, valori şi perspective în Ştiintele educaţiei” a debutat astăzi la Cluj.

Cea de-a IV-a ediţie a Simpozionului Internaţional „Tradiţii, valori şi perspective în Ştiintele educaţiei” a debutat astăzi la ClujÎn cadrul acestei întâlniri, Catedra de Ştiinte ale Educaţiei, Institutul de Pregătire Didactică şi Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic şi-au propus să facă schimb de idei, opinii, modele de lucru şi practici educative. Astăzi au fost prezentate lucrările secţiunilor „Pedagogie şi psihologie educaţională” şi „Pedagogia şi didactica universitară”.

“Ştiintele educaţiei trebuie să se ocupe cu toate problemele care se referă la dezvoltarea şi la orientarea individului către o viaţă responsabilă, pe care să o poată aborda în aşa fel încât să şi-o poarte cu responsabilitate, conştient în întreaga societate. În acelaşi timp ştiinţele educaţiei trebuie să ţină cont că există o serie întreagă de posibilităţi de educare în familie şi în instituţii”, a explicat prof. dr. Rudolf Graf.

Evenimentul va continua şi mâine, când vor fi prezentate lucrările secţiunilor „Didactica disciplinelor socio-umane”, „Didactica disciplinelor exacte”, „Pedagogia învăţământului preşcolar” şi „Pedagogia învăţământului primar”.

Mihaela Nechifor

Foto: Ioana Balea