Toreadorul spaniol a răpus taurul portughez

Spania a câştigat cu scorul de 1-0, meciul cu Portugalia din optimile Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud.

Meciul a început practic cu o ratare a lui Torres în minutul 1. Aşa a fost şi toată prima repriză, plină de  ratări. De la spaniolul Villa la portughezii Tiago şi Ronaldo.

La reluare, jucătorii lui Queiroz au încercat poarta lui Casillas, prin Almeida şi Meireles, dar fără succes. Cum ocaziile se răzbună, cel mai bun marcator al Spaniei de la acest Campionat Mondial, Villa a înscris din nou, în minutul 63,  de această dată dintr-o poziţie suspectă de offside. Portugalia nu a avut forţa să revină, ba mai mult, pe finalul partidei Ricardo Costa a fost eliminat.

Echipa lui Del Bosque va întâlni Paraguay-ul, în sferturile de finală ale Campionatului Sud-africa.