Tenorul Ion Buzea – cetățean de onoare al Clujului

Cultură

Tenorul Ion Buzea a fost desemnat astăzi cetățean de onoare al orașului Cluj-Napoca.Tenorul Ion Buzea a fost desemnat astăzi cetățean de onoare al orașului Cluj-Napoca.

Ceremonia de desemnare și diploma înmânată de primarul Sorin Apostu, l-au emoționat profund pe tenorul în vârstă de 75 de ani. La întâlnire au luat cuvântul geologul Mircea Popa, avocatul Eugenia Pop, precum  și colegi de facultate ai  acestuia. Pe lângă principala sa profesie de tenor, Ion Buzea s-a mai remarcat și prin activități caritabile.

În 2003, tenorul Ion Buzea a primit distincția Steaua României în grad de cavaler, și a devenit membru de onoare al Operei Române. În 2005, tenorul a primit titlul de Profesor Honoris Causa al Universității Babeș-Bolyai.

Roxana Pop

Foto: Alina Mihuț