Studenții vor primi burse și pe perioada vacanței de vară

Studenti

Studenții vor beneficia de burse în cuantum de 201 lei și în timpul vacanței de vară „pentru eforturile depuse și protecția socială a acestora”, după ce Camera Deputaților a aprobat marți amendamentul care prevede acest lucru.

Amendamentul vine din partea Partidului Național Liberal, iar Camera Deputaților este for decizional în această speță. Plenul a respins însă amendamentul care prevedea ca toți studenții, indiferent de vârstă, să beneficieze de gratuitate pe transportul feroviar.

Iulia Magyari a stat de vorbă cu studenții clujeni pentru a afla care este părerea acestora cu privire la prelungirea termenului de acordare a burselor.

Totodată, proiectul de lege pentru aprobarea OUG 2/2017 prevede majorarea, cu 20%, a cuantumului salariilor de bază aflate în plată pentru mai multe categorii de personal, a fost adoptat marți, fiind votat cu 232 de voturi „pentru”, 21 „împotrivă” și o abținere, arată Digi 24.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Informația Zilei