Studenții vor beneficia de bursă și în vacanța de vară

Studenti

În urma demersurilor Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești (ANOSR), studenții se bucură de bursă pe tot parcursul anului inclusiv în vacanță, indiferent de tipul bursei, cuantumul fiind același ca în timpul anului universitar.

Acest lucru este posibil în urma semnării Ordinului Ministrului Educației Naționale, cu privire la stabilirea Criteriilor generale de acordare a burselor și a altor forme de sprijin material pentru studenții din învățământul superior de stat cu frecvență care reglementează acest lucru.

În anul 2017, bursa studențească a crescut cu încă 142, 16% a fondului de burse față de anul precedent (de la 83 la 201 de lei pe lună la fiecare student bugetat).

– Andreea Cătălina Bârsan