Studenții Universității Babeș-Bolyai, în grevă japoneză toată săptămâna. Sunt nemulțumiți de tăierea locurilor bugetate

Studenti

Reprezentanții studenților Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca au luat decizia de a intra în grevă japoneză toată săptămâna, din cauza lipsei de reacție a Ministerului Educației la scrisorile trimise, referitoare la acordarea locurilor bugetate pentru anul universitar următor.

Reprezentanții studenților din Universitatea Babeș-Bolyai își  exprimă îngrijorarea în urma alocării locurilor bugetate la nivel de licență și master, respectiv a granturilor doctorale pentru anul  universitar 2018-2019. Redăm mai jos comunicatul de presă.

Suntem extrem de îngrijorați de criteriile folosite în procesul de  repartizare a locurilor bugetate, deoarece procesul trebuie să fie unul  transparent, bazat pe o metodologie predictibilă, coerentă și  stabilită din timp. Reprezentanții studenților din Universitatea  Babeș-Bolyai consideră că procesul de alocare a locurilor bugetate este  unul discriminatoriu și, prin acest demers, solicită publicarea
formulelor exacte de calcul pentru numărul de locuri alocate în  universitatea noastră, pentru a ne asigura că aceste criterii sunt  imparțiale.

Astfel, modalitatea stabilirii şi fundamentarea alocării locurilor pentru domeniile de studiu prioritare, raportat la “Strategia Națională de Cercetare, Dezvoltare și Inovare 2014-2020”, lipsa unei  construcții așezate în ceea ce privește elaborarea “Metodologiei de fundamentare a alocării locurilor bugetate” şi neconcludența modificării indicatorilor față de propunerea inițială a Consiliului  Național pentru Statistică și Prognoză în Învățământul Superior au făcut ca, în momentul de față, să se ajungă la situația suprinzătoare și nedreaptă prin care celor mai performante
universități din România, cele care apar constant în topurile internaționale, să le fie tăiate un număr semnificativ de locuri bugetate.

Susținem școlarizarea absolvenților din mediul rural și dorim să le oferim acestora diverse oportunități în domeniile internaționale. Hotărârea Ministerului Educației Naționale afectează în mod direct această categorie de studenți, încurajându-i să se îndrepte spre universităţi adesea fără recunoaştere în aria academică internaţională, în ideea în care aceștia ar dori să acceseze piața muncii sau oportunități de cercetare în afara granițelor. Totodată va fi afectat și bugetul universității, iar odată cu acesta vor scădea fondurile pentru activitățile studențesti. Astfel diminuând gradul de implicare a ONG-urilor studențești și mai ales contribuția acestora prin activitățile extracurriculare desfășurate.

Conferința de presă din data de 16 aprilie, organizată de Ministrul Educației Naționale, Valentin Popa, ne inspiră neîncredere privind atitudinea pe care acesta o afișează față de universitățile de top din
țară, care, prin excelență, și-au demonstrat în mod constant valoarea prin rezultatele de excepție. Și de această dată, domnul ministru a ignorat solicitarea transparentizării procesului de repartizare a locurilor bugetate la nivel de licență și master, respectiv a granturilor doctorale pentru anul universitar 2018-2019, fiind totodată evidentă lipsa unei metodologi clare.

Ca urmare a Hotorârii de Guvern, cât și a atitutidinii refractate de către Ministrul Educației Naționale, astfel reprezentanții studenților din Universitatea Babeș-Bolyai au luat hotărârea de a protesta sub forma unei greve japoneze în zilele de miercuri, joi și vineri ale acestei săptămâni

– Redacția