Studenţii trimit pachete cu alimente Ministerul Educaţiei, în semn de protest

Educaţie UBB Radio

Zece organizaţii din toată ţara aparţinând Alianţei Naţionale a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) trimit astăzi Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului pachete cu alimente (salam, brânză, murături, zacuscă, gem de casă) în semn de protest faţă de prevederile Legii Educaţiei privind reprezentarea studenţilor în forurile de conducere ale universităţilor, precizează Agerpres.

Printre nemulțumirile studenților se numără și problema taberelor studențești, cea a burselor, dar și faptul că studenţii nu sunt reprezentaţi în proporţie de 25% în modalitatea de alegere a rectorului şi nici în celelalte structuri de conducere a universităţilor.

Liderii ANOSR sunt nemulţumiţi si de faptul că reprezentanţii Ministerului Educaţiei nu au dat niciun răspuns cu privire la un dialog între cele două părţi. Conform  unei declaratii a liderului ANOSR, Dana Alexe, citată de Agerpres, “începând de luni, 7 martie, aproximativ 500 de studenţi vor protesta în faţa MECTS pe termen nedeterminat.”

Protestele au început ieri si la Cluj și vor continua în cursul zilei de astăzi. Simultan se vor desfășura mișcări de protest și în celelalte mari centre universitatea din Galați, Timișoara și București.

Lăscoi Bianca