Studenții doctoranzi vor avea burse mai mari de luna aceasta

Studenti

Bursele studenților doctoranzi înmatriculați la studii universitare finanțate din bugetul se stat vor crește, începând cu luna martie, după ce ministrul Educației, Valentin Popa, a semnat ordinul nr. 3.329.

Cuantumul burselor se va modifica după cum urmează:

• de la 1.450 de lei la 1.550 lei, pentru studenții doctoranzi înmatriculați în anii I și II de studii;
  • de la 1.680 de lei la 1.800 lei pentru studenții doctoranzi înmatriculați în anii III și IV de studii.

Fondul pentru alocarea burselor doctorale din bugetul alocat Ministerului Educației Naționale se constituie în funcție de numărul de studenți doctoranzi, cu frecvență, cetățeni români sau cetățeni ai celorlalte state membre ale Uniunii Europene, ai statelor aparținând Spațiului Economic European și ai Confederației Elvețiene, înmatriculați în baza cifrei de școlarizare.

– Redacția / Sursa fotografiei: Ziarul de Iași