Strategia excelenței adoptată la Universitatea Babeș-Bolyai

Educaţie

Andrei MargaConducerea Universității Babeș-Bolyai a adoptat strategia obținerii și consacrării excelenței în performanțele sale. Problema excelenței universitare presupune excelența în învățământ, în cercetarea științifică, în inovația tehnologică, precum și a excelenței în societate și a manifestării culturale.

” Excelența înseamnă două lucruri: să inovezi, iar  inovația ta să câștige în competiție cu inovația altuia. Universitatea Babeș-Bolyai a fost angajată printr-o decizie a Colegiului de Administrație pe această direcție”, declară Rectorul Universității Babeș-Bolyai, Andrei Marga.

Condițiile care fac ca strategia de excelență să poată să fie exprimată sunt: profesori de înaltă calitate, studenți motivați pentru efort și performanță, publicații și edituri proprii, precum și cooperări internaționale. Așadar, Universitatea Babeș-Bolyai este hotărâtă să întrunească criteriile excelenței universitare.

Denisa Popa

Foto: Gabriel Galgoczy