Sorana Cîrstea este eliminată de la Madrid de către Daria Kasatkina

Sorana Cîrstea (locul 36 WTA) a fost eliminată în turul II al turneului de la Madrid de Daria Kasatkina (locul 15 WTA) cu scorul de 3-6, 1-6.

Românca nu a intrat bine în joc si a fost dominată de rusoaică încă din startul partidei, Kasatkina reușind să câștige primele 8 puncte consecutive. Ea avut și un procentaj ridicat de reușită al primului serviu, de 81%, cu ajutorul căruia a închis primul set în doar 30 de minute.

Al doilea set a început la fel de bine pentru Kasatkina, reușind să câștige primul game. Meciul a fost întrerupt din cauza ploii mai mult de 90 de minute, dar această pauză nu a ajutat-o pe Sorana să revină, ea pierzând și acest set în care a reușit să câștige doar un game cu scorul de 6-1.

Kasatkina va juca în turul următor împotriva câștigătoarei dintre Garbine Muguruza și Donna Vekic.