Slănină și ceapă la Expomaraton

Din oraş

Expomaraton 5

Artistul Mihai Ionel a ales să își întâmpine publicul la expoziția sa printr-o metodă cât mai originală. Pe lângă vinul servit, publicul a putut gusta din slănina de casă cu brânză, ceapă verde și pâine, dar și tradiționala pălincă.

Expomaraton 1

„Am ales să îi servesc cu această gustare pentru că sunt de la țară și pentru că atunci când mergi în pădure mănânci slănină cu ceapă, iar lucrarea mea are ca sursă de inspirație pădurea. Sihla este o pădure deasă de arbori tineri, o pădure cu totul aparte – tânără, plină de viață, regenerabilă. Prin proiectul meu doresc să redau atmosfera de sihlă cu ajutorul unor seturi de coloane construite din ramuri, în diverse tehnici și grupate într-un spațiu închis”, a declarat tânărul artist.

Expomaraton 2 Expomaraton 4

Evenimentul este un concurs organizat de Universitatea de Artă și Design, iar concurenții sunt studenți și masteranzi ai universității.

Expomaraton 6

Cosmin Criste / Sursa foto: Cosmin Criste