Simona Halep, eliminată în doar 65 de minute de Naomi Osaka în sferturile Indian Wells

Halep a fost eliminată din semifinalele Indian Wells de jucătoarea japoneză Naomi Osaka (locul 44 WTA), cu scorul de 3-6, 0-6.

Din primul set Osaka a pornit cu un serviciu propriu câștigat urmat de un break, Halep reușind în cele din urmă să egaleze scorul la 2. La scorul de 3-3 Osaka a început să devină din ce în ce mai agresivă și să pună mai multă forță în lovituri, lucru care a incomodat-o vizibil pe numărul 1 WTA, aceasta pierzând primul set cu scorul de 3-6.

Setul doi a început în maniera în care a fost încheiat primul, cu o Osaka dominând categoric și Halep nereușind să câștige vreun game. Osaka o să joace duminică finala cu Daria Kasatkina (locul 19 WTA), așadar o finală la care nu se aștepta nimeni la începutul turneului.

Halep va rămâne în continuare pe primul loc WTA și are șansa revanșei săptamâna viitoare la turneul de la Miami.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Getty Images