Simona Halep a pierdut meciul cu Serena Williams

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a fost învinsă vineri dimineaţa de Serena Williams în semifinalele turneului de la Miami, scor 6-2, 4-6, 7-5.

Românca în vârstă de 23 de ani a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, după ce a pierdut în fața Serenei Williams, numărul 1 mondial.

Meciul a durat 2 ore și 8 minute, iar americanca în vârstă de 33 de ani a început meciul în forță, încheind primul set cu 6-2. În cel de-al doilea set, românca și-a revenit și a reușit să echilibreze meciul, reușind să obțină un scor de 4-6. În setul decisiv, americanca s-a impus din nou cu scorul de 7-5, și a reușit astfel să obțină cea de-a cincea victorie, din şase partide jucate cu Halep.

Serena Williams a mai învins-o pe Simona Halep în 2011 la Wimbledon, în 2013 la Roma și Cincinnati, în semifinale, respectiv în sferturi. Anul trecut, Serena Williams a obținut o nouă victorie împotriva româncei la Turneul Campioanelor, de la Singapore. Simona s-a impus în 2014 în fața Serenei, în faza grupelor la Turneul Campioanelor, cu scor 6-0, 6-2, la care se adaugă victoria fără joc de la Indian Wells, după ce ce Serena Williams s-a retras înaintea semifinalei din cauza unei accidentări la genunchiul drept.

Pentru evoluția de la Miami, românca va primi 390 de puncte WTA şi un cec în valoare de 220.230 de dolari, în timp ce adversara ei, Serena Williams o va întâlni în finala ce va avea loc sâmbătă pe Carla Suarez Navarro, favorită numărul 12 a turneului de la Miami.