Sesiunea științifică anuală a Academiei Române la Cluj

Cultură

Sesiunea științifica anuală a Institutului de Cercetări socio-umane a debutat astăzi, în cadrul evenimentului susținut la Biblioteca Academiei Române din Cluj.

În deschiderea evenimentului a avut loc o dezbatere pe  tema ”Patru decenii de cercetare socio-umană multidisciplinară instituționalizată la Cluj”. De asemenea, astăzi se comemorează și împlinirea a 40 de ani de la înființarea institutului.

Evenimentul se desfășoară pe durata a două zile, urmând ca mâine de la ora 11 să se realizeze o masă rotundă la sediul Fundației Colegiului European. Tema fundamentală a acestei întruniri  o reprezintă lucrarea cu numele “Modernizări trunchiate, modernități ambigue”.

La intâlnirile programate pentru cele două zile, lumea întrunită acolo va putea discuta liber pe probleme legate de modernitate, modernizare și ambiguități ale modernității.

Roxana L.Pop