Sebastian Vettel câștigă Marele Premiu al Australiei

Pilotul german al echipei Ferrari, Sebastian Vettel, s-a impus în prima etapă a noului sezon de Formula 1, după o cursă spectaculoasă în Melboune. Neamțul a fost urmat pe podium de Lewis Hamilton (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari).

Prima parte a cursei a fost dominată de Hamilton, deținătorul titlului mondial construindu-și un avans de 3-4 secunde în fața celor doi piloți Ferrari. După efectuarea opririlor la boxe, oridinea se schimbase, arătând astfel: Vettel, Hamilton și Raikkonen.

Marii perdanți ai cursei de pe circuitul Albert Park au fost piloții echipei Haas, Magnussen și Grosjean, ambii abandonând după oprirea la boxe, din cauza problemelei fixării unui pneu, francezul cauzând și apariția Safety Car-ului.

10    #55 Carlos SAINZ                RENAULT                           +45.722

Cel mai rapid tur i-a aparținut australianului Daniel Ricciardo (Red Bull), 1:27:199, fiind obținut în turul cu numărul 54.

Au abandonat cursa piloții Sirotkin (Williams F1), Ericsson (Alfa Romeo Sauber), Gasly (Toro Rosso Honda), Magnussen și Grosjean (ambii piloți Haas Ferrari).

Următoarea etapă a ’’Marelui Circ’’ va avea loc în perioada 6-8 aprilie, în Bahrain, pe circuitul din Sakhir.