Se deschide Târgul de Crăciun din Piața Unirii [Galerie foto]

Din oraş Divertisment

Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca va fi deschis oficial în ajun de Moș Nicolae, astăzi, de la ora 18:30, cu un program special al corului de copii Radio Cluj. La ora 19:00 se va aprinde iluminatul de sărbători, care anul acesta vine cu ceva nou, și anume folosirea de leduri și cu instalații mai lungi cu 2 km față de anul trecut. Pentru închiderea serii vor concerta Ducu Bertzi și Mihai Meniță.
Patinoarul din Piața Unirii va fi deschis tot astăzi și va funcționa între orele 10:00 și 22:00.
Clujenii care vizitează Târgul de Crăciun se pot bucura de bunătăţile pe care le pot achiziționa de la cele 15 căsuțe: prăjituri, cozonaci, turtă dulce, mere coapte, vin cu scorţişoară, cârnăciori vienezi sau alte bunătăţi specifice sărbătorilor de iarnă, toate acestea pentru a intra mai uşor în spiritul Crăciunului.
Evenimentele vor continua și în zilele următoare. În 7 decembrie, de la ora 19:00, va concerta trupa Voltaj, iar în  ziua următoare vor susține o reprezentație pe scenă un grup de elevi ai Școalii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj.
Târgul de Crăciun va fi deschis în Cluj-Napoca între 5 și 21 decembrie în Piața Unirii.

[flagallery gid=60 name=”Targ de Craciun Piata Unirii”]

Roxana Hiriș