Se caută medici români pentru carieră în străinătate

UBB Radio

Targ international de cariere medicale Studenții de la Universitatea de Medicina si Farmacie au luat cu asalt târgul internațional de cariere medicale deschis astăzi la Cluj.

În cadrul evenimentului companii din țări precum Marea Britanie, Irlanda, Germania, dar și Orientul Mijlociu au ocazia să-și prezinte ofertele de muncă.

Angajatorii au ales piața de muncă din România, datorită gradului ridicat de pregătire al studenților și a receptivității de care dau dovadă.

Unul dintre studenții veniți la târg ne-a declarat că vrea să iși dezvolte cariera în străinătate, deoarece posibilitățile din țară sunt prea limitate pentru aspirațiile lui.

Un medic neexperimentat are șansa de a câstiga între 2000 și 3000 de euro, în timp ce un senior poate ajunge la un venit de 12 000 de euro.

Târgul va putea fi vizitat și mâine, până la ora 16 la hotelul City Plaza.

Oana Moisil

Foto: arhivă