Salonului Internaţional al Artiştilor Fotografi Români şi Maghiari de Pretutindeni îşi deschide porţile

Cultură UBB Radio

Dezso Laszlo: "Glazura" - Medalia de aurVernisajul Salonului Internaţional al Artiştilor Fotografi Români şi Maghiari de Pretutindeni, va avea loc mâine, începând cu ora 18.00, la Galleria Laterallia a Bibliotecii Centrale Universitare „Lucian Blaga”.

Evenimentul se află la cea de-a IV-a ediţie, iar începând cu acest an a fost integrată şi în cadrul primului Festival Luna Fotografiei din România, organizat în premieră de AsoKerekes Istvan: "Singur" - Medalia de aur AAFR Pressciaţia Artiştilor Fotografi din România în parteneriat cu Institutul Cultural Român, sub înaltul patronaj al Ministerului Culturii şi Patrimoniului Cultural.  Ediţia din acest an va avea ca tematică „Iarna”, asta după ce anul trecut salonul s-a bucurat de un real succes, având ca temă toamna (ploaia).

Popescu Alin: "Biserica de gheaţă" - Medalia de aur AAFR PressÎn deschiderea evenimentului vor vorbi directorul general al BCU, prof. univ. dr. Doru Radosav, consulul general al Republicii Ungare la Cluj-Napoca, Szilágyi Mátyás, şi preşedintele Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România, Ştefan Tóth.

Expoziţia poate fi vizitată în perioada 20 ianuarie – 10 februarie 2010, de luni până sâmbătă, între orele 9-19, la Galleria Laterallia a Bibliotecii Centrale Universitare „Lucian Blaga”. Intrarea publicului este liberă.

Ioana-Cristina Teodorescu

Foto: www.bcucluj.ro