Romania pe locul 4 la Campionatul European de atletism pe echipe de la Izmir

Întrecerile primei divizii a Campionatului european de atletism pe echipe s-a încheiat duminică la Izmir, cu victoria Turciei, formaţia României clasându-se pe locul 4, la un pas de podiumul care i-ar fi dat dreptul să promoveze în elita continentului, dar destul de aproape, la numai 7,5 puncte.
În ziua a doua a competiţiei continentale, Marian Oprea (triplusalt), Bianca Perie (aruncarea ciocanului) şi Viorica Ţigău (săritura în lungime) au obţinut victorii, astfel că în cele două reuniuni sportivii români s-au clasat pe primul loc în 5 probe, după ce sâmbătă câştigaseră Nicoleta Grasu, la aruncarea discului, şi Bianca Răzor (400 m) anunta Agerpres.
Clasamentul final al CE pe echipe (divizia I) de la Izmir se prezintă astfel: 1. Turcia – 329 puncte; 2. Grecia – 307,5 p; 3. Norvegia – 290 p; 4. România – 282,5 p; 5. Olanda – 278 p; 6. Ungaria – 265 p; 7. Elveţia – 251,5 p; 8. Finlanda – 248 p; 9. Belgia – 245,5 p; 10. Irlanda – 224,5 p; 11. Slovenia – 200,5 p; 12. Croaţia – 178 p.
Primele 3 ţări (Turcia, Grecia, Norvegia) s-au calificat în grupa de elită, iar ultimele 2, Slovenia şi Croaţia, au retrogradat.

Lotului României prezent la Izmir

Feminin: Andreea Ogrezeanu (100 m, 200 m, 4×100 m), Bianca Răzor (400 m, 4×400 m), Mirela Lavric (800 m, 4×400 m), Larisa Arcip (1500 m), Roxana Bârcă (3000 m), Cristina Casandra (3000 m obstacole), Viorica Ţigău (100 mg, lungime, 4×100 m), Angela Moroşanu (400 m garduri, 4×400 m), Andreea Ionescu (400 m garduri), Esthera Petre (înălţime), Lavinia Scurtu (prăjină), Adelina Gavrilă (triplusalt), Alexandra Iancu (greutate), Nicoleta Grasu (disc), Bianca Perie (ciocan), Maria Negoiţă (suliţă), Ana Maria Roşianu (4×100 m), Adelina Pastor (4×100 m, 4×400 m), Alina Panaite (4×100 m), Cleia Trifoi (4×100 m), Mihaela Nunu (4×400 m), Belgyan Sanda (4×400 m).

Masculin: Cătălin Câmpeanu (100 m, 200 m, 4×100 m, 4×400 m), Adrian Drăgan (400 m, 4×400 m), Cristian Vorovenci (800 m), George Preda (1500 m), Daniel Betej (3000 m), Adrian Trifan (5000 m), Alexandru Ghinea (3000 m obstacole), Cornel Bănănău (110 m garduri), Attila Nagy (400 m garduri), Mihai Donisan (înălţime), Bogdan Popa (prăjină), Marian Oprea (triplusalt), Valentin Toboc (lungime), Laurenţiu Popa (greutate), Sergiu Ursu (disc), Cosmin Sorescu (ciocan), Levente Bartha (suliţă), Paul Ceci (4×100 m), Doru Tofilescu (4×100 m), Vasile Boboş (4×100 m, 4×400 m), George Vulcu (4×100 m), Sorin Vatamanu (4×400 m), Florin Purcea (4×400 m) şi Alin Costache (4×400 m).

Rezultatele din cea de-a doua zi:
feminin:
locul 1:
Bianca Perie (aruncarea ciocanului) – 70,37 m
Viorica Ţigău (săritura în lungime) – 6,50 m
locul 2:
Esthera Petre (săritura în înălţime) – 1,89 m
locul 3:
Ştafeta 4×400 m – 3’33″96/100
locul 4:
Andreea Ogrăzeanu (200 m) – 23″55/100
Roxana Bârcă (5.000 m) – 16’02″20/100
locul 7:
Viorica Ţigău (100 m garduri) – 13″36/100

_______

ubbradio

sursa: Agerpres

foto: jurnalul.ro

 

Distribuie articolul!