Reuniune internaţională pentru dezvoltarea universităţilor

Educaţie UBB

Reuniune internaţională pentru dezvoltarea universităţilorO reuniune internaţională ce va trata guvernanţa internaţională va avea loc, luni, la Universitatea Babeş-Bolyai (UBB).

În cadrul acestui eveniment, începând cu ora 12:00,  rectorul UBB Andrei Marga va susţine conferinţa „Guvernanţă, Schimbare culturală, Excelenţă”.

Printre participanţi se numără prof. Michael Shattock (Institute of Education, Londra) şi prof. Constantin Brătianu, ASE, Bucureşti.

Evenimentul îşi propune dezbaterea unor subiecte de actualitate precum problema studenţilor, a scăderii demografice, problema financiară sau cea a sistemului Bologna.

Reuniunea face parte din proiectul „Îmbunătăţirea managementului universitar” şi îşi propune sprijinirea unei guvernări responsabile şi eficiente pentru procesele de luare a deciziilor şi management universitar. Transformările  urmăresc alinierea învăţământului universitar din România la cerinţele europene.

Oana Moisil

Foto: arhivă UBB Radio