Rectorul Universității Babeș-Bolyai pledează în favoarea respectării autonomiei universităților

Educaţie UBB

Rectorul UBB, Andrei MargaRectorul Universității “Babeș-Bolyai”, Andrei Marga nu este de acord cu decizia Guvernului de a prelungi pentru anul în curs blocarea posturile didactice.

Conform lui Andrei Marga, această abordare este total greșită și afectează inevitabil pe termen lung universitățile. Rectorul UBB propune reforme chibzuite, generarea de resurse și folosirea lor autonomă pentru dezvoltarea instituțiilor de învățămant superior.

„Diminuarea perceptibilă, prin noua lege a salarizării unitare, a veniturilor cadrelor didactice şi scăderea catastrofală (dincolo de 30%) a salariilor, oricum modeste, ale personalului nedidactic, este cea mai grea lovitură dată instituţiilor universitare din întreaga ţară în ultimul deceniu.”, susține Andrei Marga.

Soluția acestor probleme, în opinia rectorului UBB, este respectarea autonomiei instituţiilor universitare şi încurajarea lor la dezvoltare de sine, conform reperelor internaţionale.

Dana Iernuțan

Foto: Thomas Câmpean