Real Madrid câștigă meciul cu Bayern Munchen după ce a fost condusă și este cu un pas în finală

Cele două echipe au încheiat meciul cu scorul de 2-1 pentru Real Madrid, scor identic cu cel de anul trecut când cele două echipe s-au întâlnit în sferturile competiției.

Primul gol a fost marcat de Kimmich pentru nemți în minutul 28, atunci când portarul galacticilor a comis o greșeală ieșind pe centrare în timp ce Kimmich a ales să șuteze direct pe poartă.

Bayern a avut și ghinion, doi dintre jucătorii de bază ai echipei s-au accidentat în minutele 8 și 34, Robben și Boateng. În lipsa lor, în minutul 44, cu doar un minut înainte de a intra la vestiare în avantaj, Marcelo a reușit să trimită un șut puternic din voleu de la marginea careului și să-l învingă pe Ulreich.

În a doua repriză Bayern a fost la fel de periculoasă ca și în prima parte a jocului, dar nemții nu au reușit să înscrie. Pe de altă parte, după o mare greșeală la mijlocul terenului a unuia din fundașii lui Bayern, Asensio recuperează mingea și pleacă pe contra-atac marcând golul care a închis tabela la 2-1.

Pentru Bayern urmează acum returul de foc de la Madrid pe data de 1 Mai.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Facebook UCL