Rafa Nadal reușește o victorie impresionantă și câștigă al 11-lea trofeu la Monte Carlo

Nadal (locul 1 ATP) a făcut un joc foarte bun împotriva japonezului Kei Nishikori (locul 36 ATP) în finala de la Monte Carlo și a reușit să închidă meciul în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Cu toate că Nishikori începuse foarte bine meciul și a avut 2-1, Nadal s-a mobilizat perfect și a reușit sa câștige 4 game-uri la rând. La scorul de 5-2, japonezul a reușit să-și câștige serviciul la 0, dar asta nu l-a oprit pe Nadal să-și câștige și el serviciul și să închidă primul set cu scorul de 6-3.

În al doilea set, diferența de valoare dintre cei doi jucători s-a văzut mai tare, după ce Nishikori a câștigat primul game el a reușit să-i cedeze din nou 5 game-uri la rând lui Nadal. La scorul de 5-1 a reușit ca și în primul set să-și câștige serviciul, dar din nou Nadal închide setul și rămâne campion la Monte Carlo cu al 11-lea titlu obținut acolo.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: ATP World Tour