Publicarea rezultatelor Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor a fost amânată

Eveniment

Institutul Naţional de Statistică a prelungit perioada de prezentare a rezultatelor preliminarii a recensământului pentru data de 31 mai.

Motivul pentru care publicarea rezultatelor a fost amânată se datorează unor schimbări în componenţa Comisiei Centrale a recensământului care nu au permis reunirea în şedinţă de lucru. Rezultatele preliminare ale Recensământului Populaţiei şi al Locuinţelor 2011 ar fi trebuit făcute publice în 23 mai.

“Întrucât modificările survenite în componenţa nominală a Comisiei, ca urmare a schimbărilor intervenite la nivelul conducerii unora dintre instituţiile implicate, nu au permis reunirea în şedinţă de lucru a CCRPL 2011 decât la 31 mai 2012, publicarea rezultatelor preliminare pentru RPL 2011 se amână pentru această dată”, a precizat INS, citat de Mediafax.

Institutul Naţional de Statistică a anunţat primele rezultate provizorii în 2 februarie, când au precizat că populaţia României a scăzut cu peste 2,6 milioane, de la 21.680.974 în 2002 la 19.042.936 de persoane.

Datele provizorii mai arată că din totalul populaţiei stabile a României, 10.054.000 persoane aveau domiciliul sau reşedinţa în municipii şi oraşe (52,8%), iar 8.989.000 persoane locuiau în comune (47,2%). De asemenea, În România sunt peste şapte milioane de gospodării şi peste 8,4 de milioane de locuinţe.

Oana Alexa