Proiectul Simularea Parlamentului European s-a încheiat

Cultură UBB Radio

Cea de-a treia ediţie a proiectului Simularea Parlamentului European, organizat de Societatea Studenţilor Europenişti, s-a încheiat ieri,  după 5 zile de dezbateri şi conferinţe.

Evenimentul a întrunit 135 de studenţi atât din ţară, cât şi din străinătate, care au întocmit rezoluţii similare celor din adevăratul Parlament European.

Ediţia din acest an a întrunit participanţi pregătiţi şi entuziaşti, care au fost răsplătiţi pe măsură. Premiile au constat în cinci excursii la Bruxelles pentru cei mai documentaţi participanţi, precum şi în abonamente la revista Foreign Policy pentru cei mai buni 10 oratori.

”Cea de-a treia ediţie a fost net superioară celorlalte, întrucât organizarea de anul acesta a fost bazată pe feed-backurile din anii trecuţi”, a precizat Bianca Gâţ, coordonator al proiectului.

Delia Marinescu