Proiectul „BNR – zilele porţilor deschise pentru studenţii economişti” se apropie de final

Educaţie

Ultima etapă a pMugur Isărescu la FSEGAroiectului  „BNR – zilele porţilor deschise pentru studenţii economişti”, se va desfășura luni la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor. Evenimentul va debuta prin prezentarea celor mai bune lucrări elaborate de către studenţii participanți.

În cadrul acestei secțiuni invitații speciali vor fi Bogdan Moinescu, consilier direcţie, Compartimentul de gestiune a crizelor financiare şi Mihai Copaciu, economist principal, Direcţia de politică monetară şi modelare macroeconomică.

De asemenea dr. Agnes Nagy, membru al BNR va realiza o radiofragiere a situației economice actuale a țării noastre în cadrul prelegerii intitulată “Perspective ale politicii monetare – situaţia României”. Ziua se va încheia cu o vizita la sediul Sucursalei BNR Cluj-Napoca. La acest eveniment vor lua parte studenţi, cadre didactice universitare și delegaţia BNR.

„BNR – zilele porţilor deschise pentru studenţii economişti” este primul proiect-pilot, inițiat de Banca Națională Română, care are drept scop creşterii nivelului de cunoaştere şi înţelegere, în mediul academic, a rolului, funcţiilor şi activităţii băncii centrale.

În prima etapă a proiectului 10 studenţi, selectaţi de fiecare universitate partener, au avut ocazia de a vizita în luna mai sediul BNR. Cu această ocazie participanții au asistat la prezentări şi dezbateri conduse de: Guvernatorul BNR, domnul Mugur Isărescu, Prim-viceguvernatorul BNR, domnul Florin Georgescu, domnul Napoleon Pop, membru al Consiliului de Administraţie al BNR.

Proiectul a fost realizat de Banca Națională Română în parteneriat cu Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea Al. I. Cuza din Iaşi, Universitatea de Vest din Timişoara şi A.S.E. Bucureşti.

Cristina Antonescu

Foto: Thomas Câmpean