Programul Festivalului Național de Literatură, ediția a doua

Cultură Din oraş

Afis FestLit Cluj f pr  2015

Cea de-a doua ediție a Festivalului Național de Literatură, FestLit Cluj 2015, va avea loc în perioada 4-6 octombrie. Organizat de Uniunea Scriitorilor din România (USR), Filiala Cluj, festivalul va reuni, în cele trei zile, reprezentanți ai tuturor celorlale 20 de filiale ale Uniunii Scriitorilor din România.

Programul de anul acesta va cuprinde ronduri de gală ale scriitorilor, lecturi publice, simpozioane, un Desant scriitoricesc în facultăți, colegii, licee, biblioteci, lansări de carte și altele  – scopul fiind acela de a contribui la îmbunătățirea imaginii scriitorului în cetate, la o mai bună cunoaștere și apreciere a literaturii române contemporane.

Oaspeții acestei ediții vor avea întâlniri cu studenții și elevii la Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică, Departamentul de Jurnalism al UBB, la Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj, în liceele şi colegiile Clujului: G. Bariţiu, N. Bălcescu, G. Coşbuc, M. Eminescu, Avram Iancu, Romulus Ladea, Gheorghe Lazăr, E. Racoviţă, Gh. Şincai, şi la Seminarul Teologic Ortodox. Aceștia vor fi însoțiți la Desant de scriitori și membri ai Filialei USR Cluj. Printre oaspeții  FestLit Cluj 2015 se regăsesc: Nicolae Manolescu, Varujan Vosganian, Gabriela Adameşteanu, Adrian Alui Gheorghe, Aurel Maria Baros, Mircea Braga, Rodica Braga, Leo Butnaru, Al. Cistelecan, Gabriel Coşoveanu, Dan Cristea, Daniel Cristea-Enache, Adi Cristi, Vasile Dan, Marius Dobrescu, Traian Dobrinescu, Gellu Dorian, Horia Gârbea, Ioan Holban, Ion Horea, Mircea M. Ionescu, Adrian Lesenciuc, Emil Lungeanu, Angelo Mitchievici, Eugeniu Nistor, Nicolae Oprea, Aurel Pantea, Antonio Patraş, Emilian Galaicu-Păun, Ioan Es. Pop, Nicolae Prelipceanu, Octavian Soviany, Cassian Maria Spiridon, Peter Sragher, Victor Gh. Stan, Cornel Mihai Ungureanu, Cornel Ungureanu, Răzvan Voncu, Mihai Zamfir.

Juriul FestLit Cluj 2015, alcătuit din Gabriel Coşoveanu, Daniel Cristea-Enache, Emilian Galaicu-Păun, Ioan Holban, Antonio Patraş, Irina Petraş, Cornel Ungureanu și Răzvan Voncu, va decide cine va fi câştigătorul Marelui Premiu. Printre nominalizaţi se numără: Graţiela Benga, Corin Braga, Rodica Braga, Al. Cistelecan, Dan Cristea, Vasile Dan, Mircea A. Diaconu, Mircea M. Ionescu., Angelo Mitchievici, Doru Munteanu, Aurel Pantea, Doina Ruşti, Octavian Soviany, Victor Gh. Stan, George State, Maria Şleahtiţchi, Cornel Mihai Ungureanu, Dumitru Ungureanu.

Acest eveniment este susținut de Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca; Ministerul Culturii, Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca; Facultatea de Litere; Departamentul de Jurnalism al FSPAC, Festivalul Internaţional de Carte Transilvania/FICT, Consiliul Judeţean Cluj, Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Biblioteca Judeţeană Octavian Goga Cluj, Asociaţia Naţională a Profesorilor de Limba şi Literatura română „Ioana Em. Petrescu”, Asociaţia Cluj-Napoca 2021 Capitală Culturală Europeană, Societatea Culturală Carpatica/Revista Oraşul, revistele literare România literarăApostrofCaiete SilvaneMişcarea literarăNord literarSteaua.

Programul FestLit Cluj 2015:

Duminică, 4 octombrie

• ora 10-13 (la Muzeul de Artă Cluj-Napoca) – Deschiderea festivă (cuvinte de salut) şi Rondul de gală al scriitorilor invitaţi; Vernisaj Irina Petraş (tragere la sorţi cu surprize). Amfitrion Lucian Năstasă-Kovacs.
  • ora 16 – (La Muzeul Etnografic al Transilvaniei) – „Microfonul vă aparţine” – lectură publică. Amfitrion: Tudor Sălăgean

Luni, 5 octombrie

• ora 9,45 – Vernisaje: la Galeriile de Artă Steaua – Rada Niţă, grafică; la Galeriile Scriptorium ale Filialei: Laura Poantă, desen.
  • ora 10 – (la sediul Filialei Cluj a USR) Simpozion-dezbatere: Şcoala Ardeleană şi începuturile modernităţii româneşti. Amfitrion: Irina Petraş.
  • ora 1618 (la Facultatea de Litere): Simpozion Farmecul etimologiilor. Elogiu limbii române. Amfitrion: Corin Braga
  • ora 20 – Decernarea Marelui Premiu al Festivalului (Restaurantul Victoria)

Marţi, 6 octombrie

• între orele 10 şi 12,30 Desant scriitoricesc/momente de literatură la Departamentul de Jurnalism al UBB (amfitrion: Elena Abrudan), Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică (amfitrion Ilie Rad), Colegiile/Liceele Bariţiu, Bălcescu, Coşbuc, Eminescu, Avram Iancu, Romulus Ladea, Gheorghe Lazăr, Racoviţă, Şincai, Seminarul teologic ortodox, Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” (invitaţii vor fi preluaţi de la Hotel de membrii Filialei clujene care îi însoţesc la desant)

Închiderea FestLit Cluj 2015 va avea loc marți, 6 octombrie, când va începe Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT). Astfel, la festivitatea de deschidere a FICT, laureatul marelui premiu al FestLit Cluj 2015 va avea la dispoziție un spațiu de enunțare, pe scena amplasată în Piața Unirii.

Afis Festlit 2015 10 sept

– Alexandra Boierean