Profesorii Universităţii Babeş Bolyai l-au vizitat pe Papa Benedict al 16-lea

Din oraş Educaţie
20 noiembrie 2008, ora 14:48

Papa Benedict al 16-lea a primit ieri în audienţa sa generală 55 de profesori ai Universităţii Babeş-Bolyai.

La sfârşitul audienţei, Sfântul Părinte a avut o discuţie cu rectorul UBB Andrei Marga, decanul Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, PSS. Dr. Virgil Bercea şi decanul Facultăţii de Studii Europene şi directorul Institutului de Iudaistică si Istorie Evreiască “Dr. Moshe Carmilly”, prof. Dr. Ladislau Gyemant

Papa a declarat că este “unul de-al universităţii”, referire la momentul în care a primit distincţia de “Doctor Honoris Causa” al Universităţii Babeş-Bolyai, în vremea când era cardinalul Joseph Ratzinger.

Rectoratul a început demersurile pentru obţinerea audienţei speciale, care pretinde, prin natura lucrurilor, un timp mai îndelungat pentru programare. Audienţa specială ar putea avea loc în cursul primăverii 2009.