Primul cosmonaut român a primit titlul de Doctor Honoris Causa

Cultură Educaţie

DEA_5653

Profesorul universitar Dumitru-Dorin Prunariu, membru de onoare al Academiei Române, este primul și singurul român care a zburat vreodată în spațiul cosmic, fiind remarcat prin activitatea științifică și managerială pe care o are în acest domeniu.

În urma acestei realizări și a propunerii venită din partea reprezentanților Facultății de Știința și Ingineria Mediului, profesorul universitar a primit titlul de Doctor Honoris Causa.

Dumitru-Dorin Prunariu s-a implicat, totodată, în organizații naționale și internațional, fiind invitat permanent în cadrul celor mai importante manifestări internaționale și militând la nivel mondial pentru utilizarea pașnică în spațiul extraterestru.

Evenimentul a avut loc miercuri, 26 octombrie în Aula Magna a Universității Babeș-Bolyai, iar Laudatio a fost prezentată de profesorul universitar doctor Alexandru Ozunu.

– Alexandra Boierean / Fotografie: Cristiana Moldovan