Preşedintele Comisiei pentru Cultură şi Educaţie a PE a conferențiat la UBB

Cultură Educaţie

Preşedintele Comisiei pentru Cultură şi Educaţie a Parlamentului European, Doris Pack, a susținut astăzi o conferință la Rectoratul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca. Aceasta a discutat cu rectorul UBB, Andrei Marga, despre activitatea culturală în România și  importanța promovării interculturalității.

Doris Pack a afirmat că există diferențe, care trebuie depășite prin muncă, înțelegere și respect reciproc. Ea și-a manifestat aprecierea față de schimburile de experiență între universitățile europene și a spus că promovează dialogul intercultural.

Preşedintele Pack a mai precizat că prejudecățile trebuie evitate și a subliniat beneficiile pe care le au diferitele culturi asupra mediului universitar din România.

Ana Giol

Foto: dorispack.de