Paraguayul elimină Japonia

Reprezentativa Paraguayului a învins selecţionata Japoniei, cu scorul de 5-4, în urma loviturilor de departajare, În partida din cadrul optimilor Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud. Astfel sud americanii merg mai departe in sferturile de finală ale competitţiei.

Paraguay-Japonia este poveste unui meci care nu a oferit prea multe nici suporterilor, dar nici publicului în general.

S-au înfruntat două echipe care s-au anihilat reciproc la mijlocul terenului.

De asemenea nenumăratele greşeli individuale au făcut ca ocaziile la ambele porţi să fie sporadice.

S-a ajuns astfel la cele 30 de minute de prelungiri, care, însă nu au adus nimic în plus în economia jocului, aşa soarta calificării a fost decisă prin executarea loviturilor de la 11 m.

Pentru paraguazeni au înscris toţi cei cinci jucători desemnaţi, în timp ce din tabăra japonezilor a ratat Komano, care a trimis peste poartă.

În urma acestui rezultat Paraguayul accede în sferturile competiţiei, unde, pe 3 iulie, va întâlni căştigătoarea partidei dintre Spania şi Portugalia.