Pacienţii bolnavi de cancer care fac sport își măresc şansele de supravieţuire

Sănătate

Bărbaţii care  au ars săptămânal peste 12.600 de calorii, şi-au dublat şansele de supravieţuire, conform unui studiu efectuat de cercetătorii americani.

jogging

Cercetartorii americani de la Şcoala de medicină Stritch,  Universităţii Loyala din Chicago, au studiat mai mulţi bărbaţi cu o vârstă în medie de 71 de ani, care au fost diagnosticaţi cu cancer. Aceştia au descoperit că bărbaţii care au ars în jur de 12.600 de calorii pe săptămâna în urmă diverselor activităţi sportive aveau un risc de mortalitate cu 48% mai redus decât cei care nu făceau sport şi consumau săptămânal 2.100 de calorii conform dailymail.co.uk, relatează mediafax.

Mişcarea ar trebui promovată activ în rândul acestor pacienţi, pentru a creşte longevitatea acestora,

susţine Katlee Wolin.

Rezultatele au fost ajustate în funcţie de greutate, vârstă, fumat şi istoric familial de mortalitate prematură.

– Adriana Boicean / Sursa fotografiei: descoperă.ro

Comments :1

• politica

I’m not that much of a online reader to be honest