Opţional de voluntariat la UBB

Social UBB

Dezbaterea “Ar trebui sau nu introduse în programa de învăţământ măsuri active de încurajare a voluntariatului?” are loc vineri, 9 decembrie, la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, Amfiteatrul 101, între orele 14-16.

Se vor aborda două subiecte fierbinţi pe agenda publică din regiune şi din ţară, precum sistemul de învăţământ şi implicarea civică. Spre deosebire de România, activităţile de voluntariat sunt încurajate, în unele ţări, prin introducerea lor în programa de învăţământ; studenţii primesc credite pe activităţile pe care le desfăşoară, elevii au ore de voluntariat. Dezbaterea este un eveniment-concluzie, organizat în contextul încheierii Anului European al Voluntariatului şi al sărbătoririi Zilei Internaţionale a Voluntariatului (5 decembrie) de către Centrul regional Europe Direct Transilvania de Nord, în parteneriat cu: Asociaţia Română de Dezbateri, Oratorie şi Retorică (ARDOR), Asociaţia Profesioniştilor din Presă Cluj (APPC), Departamentul de Jurnalism al Universităţii “Babeş Bolyai” şi UBB Radio Online. Moderatorii evenimentului sunt Emil Mesaroş şi Mihai Goţiu. La dezbatere mai participă Gabriel Bădescu, Mihai Grecu, Cristina Rigman şi Tudor Brădăţan.

Anca Scutelnicu