O istorie a comunismului lansată la Cluj

Cultură Din oraş

„O istorie a Comunismului în România.Manual pentru liceu” a fost prezentat ieri de către Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România.

Cartea este la a doua ediţie şi este un suport pentru cursul opţional de istorie a comunismului studiat în licee. Manualul se bucură atât de aprecierea profesorilor cât şi a studenţilor.

“Cred ca este foarte bine realizat din punct de vedere ştiinţific şi ceea ce interesează este informaţia pură.”ne-a declarat Conf. Univ. dr. Ruxandra Cesereanu.

Manualul este structurat în 12 capitole şi conţine memorii, mărturii, diverse documente dar şi un element inedit, un DVD ce ilustrează o zi oarecare din perioada de final a comunismului târziu.

Claudia Mircescu

Foto: Victoria Berci