Noul Cod Penal a eliberat și la Cluj deținuți

Administraţie Infracțiuni

După implementarea noului Cod Penal, cinci deținuți au fost eliberați din Penitenciarul Gherla.

L

După ce judecătorii au constatat că faptele lor nu mai sunt incriminate și că pedepsele prevăzute de noul Cod Penal sunt mai mici, patru femei și un bărbat din Cluj au fost puși în libertate.

Conform Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), instanțele de judecată au dispus, în cursul zilei de sâmbătă, 1 februarie, când a intrat în vigoare noul cod penal, punerea în libertate a 122 persoane aflate în puşcărie și 176 de minori au fost transferați, din închisori în centre de detenție. Codul mai prevede renunţarea la anunţarea interceptării telefonice a suspecţilor de către Guvern. Propunerile de modificare a Codului Penal, care vor fi aprobate miercuri, au fost publicate, sâmbătă, pe site-ul Ministerului Justiţiei.

Specialiştii în drept penal Sergiu Bogdan şi Daniel Niţu şi cadre didactice la Facultatea de Drept a Universităţii „Babeş-Bolyai” susțin într-un  interviu pentru Realitatea TV Cluj, că implementarea noului cod penal este un succes întârziat.

– Ancuța Bârnă / Sursa fotografiei: www.pingellaw.com