Naționala României de handbal feminin s-a calificat la mondialul din vară

Naționala României de handbal feminin sub 20 de ani a obținut calificarea la Campionatul Mondial de la această categorie de vârstă, după ce a umilit naționala similară a Georgiei, în a doua etapă a turneului de calificare.

Scorul a căpătat proporții încă din prima repriză, tricolorele intrând la cabine cu un avans mare, 17-7. Deși antrenorii Burcea și Tadici schimbaseră ’’primul șapte’’ pentru a doua repriză, tinerele jucătoare ale României au continuat prestația solidă, scorul final fiind de 32-13.

Pentru România au evoluat toate fetele înscrise pe foaia de joc, singurele care n-au reușit să înscrie vreun gol, au fost cele trei portărițe (Ciucă, Hosu și Kelemen).

România – Georgia 32-13 (17-7)

România: Târşoagă 5 goluri, Tîrcă 4, Tecar 4, Marin 3, Nichitean 3, Popescu 3, Stîngă 3, Badea 2, Banciu 1, Bucur 1, Mihart 1, Petruş 1, Vacariu 1. Antrenori: Bogdan Burcea și Gheorghe Tadici

Georgia: Venetski 4 goluri, Chokheli 3, Kunelashvili 3, Kvelashivili 2, Iashviili 1. Antrenor: Bekar Ordjonikidze

Au arbitrat meciul danezii Daniel Krause Kjaer și Nicklas Mark Pedersen, observator din partea EHF fiind Péter Éles, din Ungaria.

Tot azi s-a disputat și duelul dintre Croația și Ucraina, câștig de cauză având croatele cu 29-23 (13-14). Principalele marcatoare au fost Japundza (7 goluri), pentru Croația, respectiv Hotra, pentru Ucraina, tot cu 7 reușite.

Ultimele două partide ale turneului de calificare vor avea loc duminică, astfel: România – Ucraina (ora 11) și Georgia – Croația (ora 14).

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Federația Română de Handbal