“Starea de excepţie” a fost lansată la Cluj

Cultură UBB Radio

Volumul „Starea de excepţie. Valeriu Anania. Omul şi destinul”, editat de Prof. univ. dr. Aurel Sasu, a fost lansată astăzi la Facultatea de Teologie Ortodoxă.  Cartea aduce în prim plan acţiunile tânărului Valeriu Anania în cadrul mişcărilor studenţeşti anticomuniste de la 1946.

În cadrul lansării, criticul şi istoricul literar Aurel Sasu a afirmat că a ales acest subiect deoarece Înalt Prea Sfinţia Sa a fost în acea perioada liderul grupului de studenţi care au participat la greva împotriva comunismului. Bartolomeu Anania reprezenta starea de excepţie a acelei perioade, deoarece întrupa valorile libertăţii şi dreptăţii opuse totalitarismului, a mai adăugat acesta.

Lansarea editorială  a fost organizată cu ocazia împlinirii a 89 de ani de către  Mitropolitul Bartolomeu Anania.

Ioana Balea

Angela Alecsandru