Mircea Dinescu a susţinut astăzi o conferinţă la Cluj-Napoca

Cultură Eveniment

Conferinţa „Convorbiri cu Mircea Dinescu” a avut loc astăzi, 4 iunie, în Aula Regele Ferdinand I a Institutului Naţional de Istorie. Evenimentul a fost găzduit de către scriitorul Ilie Rad. Poetul Mircea Dinescu a debutat în anul 1967 cu poezia Sunt tânăr, Doamne în revista Luceafărul. De asemenea a mai scris şi primul său volum „Invocaţie nimănui”, care începe cu aceeaşi poezie de debut şi pentru care a luat Premiul Uniunii Scriitorilor. Mai multe detalii despre acestea aflaţi în materialul audio de mai jos.

Printre realizările poetului Mircea Dinescu, se numără:

• Premiul Academiei Române pentru literatură
  • Premiul Internaţional Central Europe Time la Budapesta
  • Ordinul naţional Steaua României
  • Membru de onoare al Universităţii din Augsburg în anul 1991

A mai scris de asemenea 18 cărţi în limba română şi 15 volume în alte limbi. În anul 1990 a înfiinţat revista de satiră Academia Caţavencu.

Miruna Aruxandei/sursa fotografiilor: Miruna Aruxandei