Medicii și juriștii dezbat eroarea medicală

Din oraş Educaţie

Eroarea medicală și efectele juridice şi sociale ale acesteia se discută pe parcursul acestei săptămâni la Casa de Cultură a Studenţilor, în cadrul unui proiectul organizat de Asociaţia Europeană a Studenţilor în Drept (ELSA) .

Scopul acestei conferințe este informarea cât mai amplă atât la nivel teoretic, cât și practic prin oferirea de cazuri și soluții concrete cu privire la problema abordată. Proiectul se adresează în primul rând studenților facultăților de drept, medicină, farmacie, sociologie și psihologie. Printre obiectivele evenimentului se numără: îmbogățirea cunoștințelor participanților asupra  fenomenelor de malparaxis, dar și creșterea resposabilizării juridice și sociale în contextul erorii medicale.

Organizatorii urmăresc, prin acest proiect, atât îmbunătățirea nivelului de încredere a societății în sistemul medical românesc, cât și crearea unor legături profesionale cu invitații.

Teodora Iancu