Martin Schulz vorbeşte în Parlamentul României

Eveniment Politic

Preşedintele Parlamentului European susţine astăzi o alocuţiune în plenul reunit al Parlamentului României despre independenţa justiţiei şi despre instabilitatea instituţională.

Prezent în România la invitaţia preşedintelui Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, preşedintele Parlamentului European discută problemele europene într-o şedinţă cu uşile închise la care vor mai lua parte şi vicepreşedintele Senatului, Petru Filip dar şi Victor Ponta şi europarlamentari şi lideri ai grupurilor parlamentare din Camera Deputaţilor şi Senat.

După finalizarea discuţiilor şi a conferinţei de presă, Martin Schulz urmează să fie primit oficial de către Preşedintele României, Traian Băsescu în cadrul unei ceremonii ce va avea loc la Palatul Cotroceni.

Programul Preşedintelui Parlamentului European mai include şi o întâlnire cu ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean dar şi cu ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban.

Martin Schulz vizitează ţara noastră în perioada 30-31 octombrie şi are în programul oficial şi o vizită la Târgu Jiu, la colegiul unde candidează Victor Ponta.

Oana Alexa