Lupta pentru conducerea UTCN începe astăzi

Din oraş Educaţie

Candidații la funcția de rector al Universității Tehnice Cluj-Napoca participă astăzi la prima dezbatere publică.

Cei 4 candidați sunt prof. dr. ing. Ioan Abrudan și prof. dr. ing. Petru Berce de la Facultatea de Construcţii de Maşini dar și prof. dr. Ing. Nicolae Burnete şi prof. dr. ing. Aurel Vlaicu de la Facultatea de Electronică şi Telecomunicaţii. Candidații sunt așteptați astăzi în Aula Facultăţii de Instalaţii, începând cu ora 14.00.

În cursa pentru conducerea Universității Tehnice au mai rămas 4 candidați deoarece prof. dr. ing. Dorin Isoc și-a retras vineri candidatura. Acesta a obţinut cele mai puţine voturi din partea membrilor Senatului, și anume 50, în timp ce restul au primit câte 79 de voturi, de la toţi membrii Senatului.

Primul tur de scrutin pentru desemnarea noului rector va avea loc pe data de 12 aprilie 2012.

Oana Alexa