,,LUNA PLANTĂRII ARBORILOR” la Cluj

Din oraş Eveniment

Direcția Silvică Cluj desfășoară în perioada 15 martie-15 aprilie o serie de acțiuni menite să încurajeze formarea conștiinței forestiere a cetățenilor și totodată să dezvolte legătura dintre imaginea ariei silvice și mass-media.

Una dintre acțiunile semnificative aflate sub egida ,,LUNA PLANTĂRII ARBORILOR” s-a desfășurat astăzi în satul Gheorgheni, unde 50 de elevi ai Colegiului Național ,,George Barițiu” au plantat 400 de stejari. La acest eveniment a fost prezent și președintele Consiliului Județean Cluj, Horia Uioreanu care s-a arătat încântat de această inițiativă locală ,,mă bucur că tineretul, iată cei de la liceul Barițiu au fost receptivi, mă bucur că bineînțeles Romsilva a venit în ajutorul nostru și mă bucur că am ieșit din birou”, a declarat președintele Consiliului într-o notă relaxată.

Roxana Badea