Lucrările studenţilor adunate într-o carte

Educaţie UBB Radio

Volumul “Aspecte ale limbajului mediatic românesc ” a fost lansat astăzi la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării. Acest volum coordonat de lector univ. dr. Mihaela Mureşan cuprinde 8 studii realizate de studenţii şi masteranzii facultăţii pe probleme precum limba de lemn, invazia anglicismelor, tendinţe generale în mass-media contemporană şi vizează dinamica limbii din textele actuale de presă.

Alături de co-autori şi coordonatorul volumului, în cadrul lansării au luat cuvântul şi conf. univ. dr. Elena Abrudan, şefa departamentului de jurnalism şi prof. univ. dr. Ilie Rad, cancelarul facultăţii.

Acest volum este rezultatul colaborării dintre cadrele didactice şi studenţii facultăţii. Astfel de colaborări au existat şi în anii precedenţi când au fost lansate volume pe diferite teme sub egida Centrului de cercetare a sistemelor şi limbajelor media.

Volumul poate fi consultat doar la biblioteci întrucât nu există volume scoase la vânzare.

Andrada Lăutaru