Liverpool și AS Roma sunt primele două semifinaliste ale Ligii Campionilor

Primele două partide din manșa retur a sferturilor de finală din UEFA Champions League s-au disputant marți seara, Liverpool și AS Roma reușind să se califice în ’’careul de ași’’ al UCL.

Duelul englez din sferturi a fost câștigat de Liverpool, după o nouă victorie, de data asta cu 1-2 (1-0). Golurile au fost marcate de Gabriel Jesus (2), pentru City, respectiv Salah (56) și Firmino (77), pentru Liverpool. Cu scorul de 1-5 la general, ’’cormoranii’’ ajung pentru prima dată în semifinale, după 10 ani de pauză.

Manchester City (3-1-3-3): Ederson – Walker, Otamendi, Laporte – Fernandinho – Bernardo Silva, De Bruyne, Silva – Sterling, Gabriel Jesus, L. Sané. Antrenor: Josep Guardiola

Liverpool (4-3-3): Karius – Alexander-Arnold, van Dijk, Lovren, Robertson – Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain, Milner – Salah, Firmino, Mané. Antrenor: Jürgen Klopp

Marea surpriză a acestei faze a venit pe ’’Stadio Olimpico’’ din Roma, unde italienii au eliminat o favorită la victoria finală în Liga Campionilor. Reușitele lui Džeko (6), De Rossi (58, din penalty) și Manolas (82) au fost de ajuns pentru calificarea Romei, profitând de golul marcat în deplasare. Scorul la general a fost 4-4.

AS Roma (3-5-2): Alisson – Manolas, Fazio, Juan Jesus – Florenzi, De Rossi, Kolarov, Nainggolan, Strootman – Schick, Džeko. Antrenor: Eusebio Di Francesco

Barcelona (4-4-2): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Umtiti, Alba – Busquets, Rakitic, Sergi Roberto, Iniesta – Messi, Suárez. Antrenor: Ernesto Valverde

Miercuri se dispută celelalte două partide din sferturi, începând cu ora 21:45 : Real Madrid – Juventus (3-0 în tur) și Bayern München – Sevilla (2-1 în tur).

Tragerea la sorți a semifinalelor Champions League va avea loc vineri, 13 aprilie, începând cu ora 13.