[LIVE TEXT] CFR Cluj – Dinamo București (0-3). Etapa 9 din play-off.

UBB Radio

Dinamo se impune în Gruia împotriva celor de la CFR Cluj cu scorul de 3-0 și ajunge pe locul 1 în play-off, dar așteaptă rezultatele meciurilor dintre CS “U” Craiova și Viitorul și dintre Astra Giurgiu și FCSB. În funcție de evoluția acestor meciuri, dinamoviștii vor păstra o șansă reală de a câștiga campionatul după o perioadă de secetă destul de îndelungată.

Minutul 90+5: Fluier de final. Un meci frumos cu o atmosferă făcută de suporterii ambelor echipe, iar Dinamo reușește să se impună în Gruia cu scorul de 3-0, ajungând provizoriu în fruntea clasamentului înaintea disputării celorlalte două meciuri din play-off.

Minutul 90+4: Penalty pentru Dinamo. Cosmin Bumb execută lovitura de la 11 metri și duce scorul la 3-0 pentru echipa din Ștefan cel Mare.

Minutul 90+2: Schimbare pentru Dinamo, iese Palic și întra Thaer Bawab.

Minutul 90: Se arată de la margine 4 minute de prelungire, iar în tribune suporterii fac scandal.

Minutul 88: Schimbare pentru Dinamo București. Iese Sergiu Hanca și întră Cosmin Bumb.

Minutul 87: Sergiu Hanca trece superb de apărarea CFR-ului și învinge portarul cu un șut la colțul lung.

Minutul 83: Penedo primeste cartonaș galben pentru tragere de timp.

Minutul 81: Lovitură liberă periculoasă la 25 de metri de careul dinamovist. Liviu Antal se pregătește să execute, dar mingea se duce mult peste spațiul porții.

Minutul 80: Schimbare pentru CFR Cluj, iese Cristian Bud și întră Liviu Antal.

Minutul 75: Încă o fază periculoasă pentru gazde prin Omrani care trimite o centrare în careul dinamovist, însă Bud nu reușește să prindă spațiul porții, trimițând cu capul puțin peste buturi.

Minutul 74: Schimbare la feroviari, iese Alexandru Păun și întră Cosmin Sârbu.

Minutul 73: Tiago Lopes cere penalty, dar este sancționat cu un cartonaș galben pentru protest.

Minutul 71: CFR încearcă poarta lui Penedo cu un șut suprinzător, dar portarul este pe poziții și respinge mingea în corner.

Minutul 70: Fază controversată în careul CFR-ului, Hanca susține că este faultat de către Mureșan, dar meciul este lăsat să continue de către arbitrul central.

Minutul 63: Anton Palic obține un cartonaș galben.

Minutul 62: Camora centrează în careu, iar mingea ajunge la Omrani care încearcă să șuteze, dar Romera se apără bine și CFR obține un corner.

Minutul 57: Lovitură de la 35 de metri din partea lui Omrani care trimite un șut puternic spre careul dinamovist, dar mingea trece mult peste spațiul porții.

Minutul 53: Dinamoviștii se încurcă în pase în careul feroviarilor și nu reușesc să fructifice ocazia de gol.

Minutul 51: Alexandru Păun primește un cartonaș galben.

Minutul 50: Gol marcat de Steliano Filip după o greșeală în defensivă a fundașului Camora și a portarului Marc.

Minutul 45: Jucătorii revin pe teren, iar arbitrul Marius Avram se pregătește să dea startul reprizei secunde. Antrenorul Cosmin Contra mai oferă câteva sfaturi echipei sale. Mahlangu începe repriza a doua.

Minutul 45: Final de repriză, fără a fi acordate minute de prelungire. Scorul se menține egal între CFR Cluj și Dinamo București.

Minutul 41: Atmosferă plăcută pe stadionul din Gruia. Dinamo și U Cluj fac atmosfera pe o parte, iar pe cealaltă suporterii gazdelor se prezintă foarte bine.

Minutul 40: CFR pleacă pe contraatac, dar Deac nu are cu cine continua faza

Minutul 39: O serie lungă de pase între jucătorii dinamoviști, dar greșește până la urmă Mahlangu.

Minutul 35: CFR încearcă pătrunderea pe aripi, dar jucătorii din Ștefan cel Mare se apără bine.

Minutul 26: Fault al lui Alexandru Păun asupra lui Busuladzic

Minutul 25: Scorul se menține egal, 0 – 0

Minutul 24: Fundașul CFR-ului, Camora, trage de tricou un adversar și arbitrul dictează fault și cartonaș galben pentru jucătorul feroviar.

Minutul 22: Hanca încearcă o centrare în careu, dar Mureșan e la locul lui, corner pentru Dinamo, execută Hanca.

Minutul 17: Nouvier trimite o minge plasată după ce a trecut de un adversar, dar Penedo o prinde fără probleme.

Minutul 14: Corner pentru CFR Cluj, acolo se află Larie, dar o plasează peste poartă.

Minutul 11: Fază periculoasă pentru echipa gazdă, dar atacul este oprit de arbitru pe motiv de off-side.

Minutul 10: Steliano Filip trimite cu un șut puternic puțin pe lângă poartă.

Minutul 8: CFR încearcă să fructifice posesia printr-un atac fulger, dar tușierul ridică fanionul pentru un off-side

Minutul 1: Dinamo are posesia, CFR joacă defensiv.

Ne așteaptă o partida grozavă între 2 echipe de top. Dinamo speră să câștige acest meci, CFR probabil doar să încurce concurența în drumul spre titlu. Galeria echipei Dinamo împreună cu cei de la Universitatea Cluj fac atmosfera.

În această seară, UBB Radio Online este prezent la meciul CFR Cluj – Dinamo București, partidă care se desfășoară pe stadionul din Gruia, începând cu ora 21:15. Vă vom ține la curent cu toate fazele importante prin intermediul live text-ului oferit pe site-ul nostru

Înainte de startul meciului, să vedem formula de start pregătite de cei doi antrenori. Echipa CFR-ului începe această confruntare cu Marc în poartă, linia de fund este compusă din Mureșan și Larie, fundași centrali, Oliveira Lopes fundaș dreapta, Camora, fundas stânga. La centru îi avem pe Deac, Rus, Nouvier, Omrani și Păun Alexandru.  În atac este Bud. Formula de joc aleasă de Vasile Miriuță pentru acest meci este 4 – 2 – 3 – 1.

Dinamoviștii încep cu Penedo între buturi, Nedelceanu, Dielna, Filip și Romera în apărare, linia de mijloc este asigurată de Palic, Busuladzic, Hanca, Nemec, Mahlangu, iar în atac îl găsim pe Nistor. Formula de joc aleasă de Cosmin Contra în meciul din această seară este 4 – 2 – 3 – 1.

Live text asigurat de Ovidiu Băncilă de pe Cluj Arena, Duță Ovidiu Ionel din redacția UBB Radio Online.

Sursa foto: Ovidiu Băncilă