Live Text: Cancelarul Angela Merkel inaugurează Centrul de Studii Germane a UBB

Eveniment Internaţional

Cancelarul Germaniei Angela Merkel este aşteptată la Centrul de Studii Germane, unde se fac ultimele pregătiri în vederea primirii oaspetelui.

17.19: Zeci de jurnalişti din presa clujeană şi naţională aşteaptă sosirea Cancelarului  Angela Merkel. Organizatorii au luat măsuri de siguranţă pentru inaugurarea de către Cancelarul RGF a Centrului de Studii Germane.

17:30– Angela Merkel a sosit, alături de delegaţia germană, la Centrul de Studii Germane. Aceştia sunt însoţiţi de rectorul Andrei Marga, prorectorii UBB, primarul municipiului Cluj-Napoca Sorin Apostu şi preşedintele Consiliului Judeţean Alin Tişe.

17:31 – Andrei Marga susţine un discurs în limba germană.

17:33: Angela Merkel mulţumeşte pentru ocazia de a inaugura acest centru şi încurajează dezvoltarea limbii germane în toate universităţiile. Ea spune că limba germană este deosebit de importantă în România, susţinând totodată că este îmbucurător faptul că se pune accent pe această limbă în ţara noastră.

17:34: Angela Merkel taie panglica şi înmânează simbolic o bucată din ea  rectorului Andrei Marga.

17:35: Angela Merkel a părăsit curtea Centrului de Studii Germane pentru a avea discuţii cu studenţii şi profesorii de la linia germană.

17:36: Prorectorii, primarul şi prefectul Clujului părăsesc Centrul de Studii Germane.

17: 52: Jurnaliştii aşteaptă finalizarea discuţiei dintre Cancelarul RFG, studenţii şi profesorii de la linia germană.

17:59: Angela Merkel a părăsit Institutul de Studii Germane.

Oana Moisil