Lansarea volumului „Fănuș Neagu. Interviuri”

Cultură UBB

Volumul „Fănuș Neagu. Interviuri” a fost lansat, astăzi, la sediul Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”.

Cartea cuprinde 37 de interviuri cu Fănuș Neagu, culese din diferite publicații de 9 studenți din cadrul facultății de Jurnalism, Iulia Becheş, Elena Bulea, Andrei Candrea, Cezar Candrea, Daniela Cilibiu, Emilia Filipoiu, Alexandra Furnea, Andrea Nagy şi Nicoleta Şincan, sub coordonarea profesorului Ilie Rad.

Lansarea volumului de interviuri în această zi coincide cu aniversarea scriitorului Fănuș Neagu, ajuns la venerabila vârstă de 79 de ani.

„Sunt interviuri variate. În aceeași măsură sunt interviuri care stârnesc interesul prin faptul că scriitorul face niște dezvăluiri interesante și cel care intervievează știe cum să-l provoace, dar sunt și altele mai modeste, mai sărăcăcioase. Sunt câteva idei pe care el le urmărește și le susține.”, ne-a declarat profesorul Mircea Popa

Cartea se găsește în librării la prețul de 45 de lei.

Teodora Iancu

Ana Giol