Klaus Iohannis și Victoria Nuland s-au întâlnit la Cotroceni

Internaţional Politic

image-2015-01-14-19098603-41-victoria-nuland-cotroceni

Preșdintele Klaus Iohannis s-a întâlnit astăzi cu asistentul secretarului de stat al SUA pentru afaceri europene și euroasiatice, Victoria Nuland. Întâlnirea acestora a durat aproximativ o oră și a fost prima din

Victoria Nuland a fost întâmpinată la Cotroceni de consilierul personal al președintelui, Mihai Răzvan Ungureanu, pe care ulterior l-a felicitat pentru funcția de consilier al șefului statului, exprimându-și bucuria pentru faptul că a ajuns din nou la București.

Șeful statului a declarat că se bucură de vizita asistentului secretarului de stat al SUA, însă nu este convins că această vizită i se datorează lui. Victoria Nuland a confirmat: „i se datorează, cu siguranță.”

– Alexandra Boierean