Jandarmii învaţă elevii să se apere FOTO

Din oraş Educaţie

Jandarmeria Mobilă Cluj-Napoca a desfăşurat astăzi, în incinta Liceului Teoretic ,,Mihai Eminescu”, două exerciţii demonstrative, menite să ii înveţe pe elevi cum să se apere în situaţii de conflict.

,,În cadrul programului de prevenire şi combatere a violenţei în instituţiile de învăţământ preuniversitar, jandarmii clujeni, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Cluj, respectiv gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj a efectuat două exerciţii demonstrative: primul a constat in intervenţia pentru restabilirea ordinii publice atunci când a fost tulburată de persoane intrate în incinta liceului şi al doilea a fost un exerciţiu demonstrativ de auto-apărare, care a arătat modul în care jandarmii se pregătesc pentru a face faţă situaţiilor”, a declarat Mariana Tecaru, ofiţer de relaţii publice.

Prin acestă demonstraţie se urmăreşte sporirea gradului de atenţie pe care elevii îl acordă apărării şi siguranţei lor.

[imagebrowser id=119]

Diana Mărginean